Європротокол. Що потрібно знати?

1. Европротокол являє собою те саме повідомлення про ДТП, однак складене на іншому бланку, форма якого затверджується МТСБУ. При цьому присутність поліції в даному випадку не є обов’язковою.

2. Такого типу протоколу учасники ДТП можуть скласти самостійно без сторонньої допомоги і, при відсутності помилок в оформленні, Європротокол буде підставою для отримання страховки.

3. Спеціальний бланк Європротоколу зобов’язана видати страхова компанія при підписанні договору ОСЦВВ. Такий бланк видається в єдиному екземплярі і окремо оплачувати за його видачу не потрібно. Якщо з якоїсь причини при купівлі цивілки бланк Європротоколу не видали або до закінчення дії договору бланк був використаний, новий бланк можна отримати, звернувшись в свою страхову компанію.

4. Европротокол оформляється тільки за бажанням учасників ДТП і ніхто не має законного права примушувати використовувати саме таку форму оформлення ДТП. Ви маєте повне право вимагати від співробітників поліції оформити ДТП за стандартною процедурою навіть в тому випадку, якщо є можливість використати Європротокол і співробітники поліції схиляють до його оформлення.

5. Якщо спец.бланка не виявилося, а Європротокол оформити дуже хочеться, можна використовувати онлайн-форму. Для онлайн оформлення обов’язковою умовою є наявність смартфона у одного з учасників для доступу в інтернет і зняття фотографій з місця аварії. Крім того, при онлайн європротоколу цивілки всіх учасників повинні бути тільки українськими.

6. З місця аварії можна їхати по закінченню складення Європротоколу. Поліцію викликати в цьому випадку не потрібно і це не буде порушенням законодавства.

7. У разі використання Європротоколу винуватець не буде притягнений до адміністративної відповідальності за ДТП (по ст.124 КУпАП – штраф або позбавлення права керування на 6 міс.).

Коли можна скласти Європротокол?

Допускається скласти Європротокол тільки у разі наявності ВСІХ зазначених нижче умов:

1. У кожного учасника ДТП є дійсний поліс ОСАГО. Цивілка повинна бути дійсною саме на момент ДТП (якщо закінчилася вчора або ж вступить в силу завтра, оформляти Європротокол заборонено). Щоб встановити дійсність поліса рекомендуємо на місці ДТП перевірити поліс на сайті МТСБУ і зробити скріншот, навіть не зважаючи на те, що поліс може бути на бланку страхової компанії і з печаткою.

2. В аварії пошкоджено тільки автомобілі і немає травмованих або загиблих людей.

3. Всі водії-учасники ДТП повністю тверезі і не перебувають в стані будь-якого сп’яніння (алкогольного, наркотичного, під іншими препаратами, які знижують швидкість реакції).

4. Всі учасники ДТП згодні з його обставинами: хто винен, які пункти ПДР порушені, де сталося ДТП і тд.

5. Матеріальний збиток в ДТП не перевищує 50 000 грн. Відразу варто відзначити, що при визначенні розміру збитку потрібно бути максимально уважним, так як можуть бути приховані пошкодження. Наприклад, при пошкодженні бампера може бути пошкоджений підсилювач, різні датчики і тд. Тому рекомендуємо використовувати Європротокол при самих дріб’язкових, дотичних пошкодженнях в ДТП.

На що звернути увагу при складанні Європротоколу

1. З метою уникнення непорозумінь, місце ДТП в протоколі варто вказувати з точністю до дрібниць: місто, вулицю, номер будинку біля якого сталася ДТП, перехрестя вулиць, км траси і тд.

2. При зображенні схеми ДТП рекомендується відобразити також деталі і використовувати умовні позначення, щоб не залишалося сумнівів про напрямки руху автомобілів, місце удару, їх розташування на дорозі.

3. В останньому пункті (п.14) один з водіїв в обов’язковому порядку повинен написати, що визнає свою провину в ДТП, а інший про те, що визнає провину першого водія ДТП.

4. Фотографувати будь-які сліди ДТП: розбиті фари, уламки, лакофарбове покриття на дорозі або інших елементах дороги, сліди гальмівного шляху, розташування машин, всі пошкодження.

З Європротоколом рекомендуємо бути вкрай обережними і при наявність сумнівів не складати, так як це може стати додатковим приводом для страхової компанії уникати виплати відшкодування (нібито неправильно складений; є сумніви, що ДТП взагалі відбулось; пошкодження не такі як повинні бути і тд).